Kombi Bakımı

Kombi Bakımı

Kombi Bakımı Nedir? Önemi ve Neden Yapılması Gerekir? Nasıl Yapılır? Tüm Detayları…


Doğalgazın her geçen gün biraz daha yaygınlaşması ile birlikte kombi kullanımı da oldukça geniş bir kesim tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Kombiler insan hayatının oldukça önemli bir parçası haline gelmiştir. Uzun ömürlü bir kombi kullanımı için mutlaka gerekli özenin göstermeniz gerekiyor. Kombi bakımı konusunda kişilerin periyodik olarak hizmet alması hem yaşam riskleri hem de cihazların uzun ömürlü olması açısından büyük bir önem taşıyor.


Kombi arızalarının ve kombi tamiri giderilmesinde profesyonel destek almanız gerektiği gibi kombi bakımı konusunda da profesyonel hizmetler almanız gerekiyor. Bu süreçte kombilerin çok ciddi maliyet gerektiren hasarlar meydana getirebileceği görülmektedir. Bu cihazların periyodik olarak her sene bakımlarının yapılması ilerleyen süreçte arıza vermemesi ve performansını koruması açısından büyük bir önem taşıyor. İşinin ehli mesleki yeterlilikleri bulunan ustalar tarafından bakımının yapılması da son derece önemlidir.


Kombi Servisi olarak biz de uzmanları, üreticiler ve kombi servisleri tarafından kombi temizleme işleminin yılda en az bir defa yapılması önerilmektedir. Kombi bakımı cihazlarınızın çalışma performansı daha da yükselecektir. Aynı zamanda olası bir arıza durumu da önceden tespit edilerek daha büyük masraflardan korunmanızı sağlayacaktır.

kombi bakımı
kombi bakımı


Kombi Bakımı Neden Yapılmalıdır?


Kombiler hem iş yerlerinde hem de evlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Sıcak su ihtiyacının karşılanmasında önemli olan bu cihazlar aynı zamanda ortamın kış soğuklarına karşı daha da yaşanır hale gelmesinde büyük bir etki ortaya çıkarıyor. Kombi Bakım Servisi almak da bu bakımdan büyük bir önem taşıyor. Kişilerin can ve mal güvenliği açısından bu cihazların periyodik olarak bakımlarının yapılması gereklidir.


Düzenli olarak kontrolleri yapılan bir kombi uzun yıllar doğalgaz arızası meydana getirmeyecektir ve doğalgaz tamiri önüne geçilmiş olacaktır. Aynı zamanda yüksek bir performansla çalışarak mekânlarınızı daha iyi ısıtılmasını sağlar. Bunların yanında iyi bir kombi bakımı sayesinde cihazlarınız daha yüksek bir enerji tasarrufu ortaya çıkarır. Kombiler bakımı yapılmadığında insanlar açısından çok büyük riskler ortaya çıkarabilir. Gaz kaçağı, baca tıkanıklığı, patlama ve su kaçaklarına neden olabilmektedir. Bu durumda ciddi maddi ve manevi zararlara yol açabilmektedir.


Bu risklerden korunabilmek için de kombi bakımlarını düzenli bir şekilde yaptırmanız gerekir. Doğalgaz kaçakları ya da su kaçakları gibi risklerle karşı karşıya kalmamak için profesyonellerden kombi bakım servisin alınabilmektedir. Olası risklerin en aza indirilmesi ve yüksek performans ile çalışan bir kombiye sahip olunabilmesi için kombi bakımının oldukça büyük bir önemi bulunuyor.

kombi tamiri


Kombi Bakımı ve Petek Temizlime Yapılmazsa Ne Olur?


Kombilerin bakımları düzenli olarak yapılmadığı takdirde cihazlar su yalıtımında yeteri kadar performans sağlayamayabilir. Aynı zamanda kireçlenme donmaya karşı daha dayanıksız bir hale gelebilir. Kombi bakımı düzenli bir şekilde yapılmadığı zaman gaz kaçağı ve su kaçağı, kalorifer peteklerinin yeterince ısınmaması, performans kaybı, yüksek doğalgaz faturası gibi sorunlar meydana getirebilmektedir.


Bunların yanında kombilerin iç kısımlarının aşırı derecede tozlanması cihazların yeteri kadar alev boyutu oluşturamaması ve sıcak suyun istenilen derece ulaşmaması neden olabilmektedir. Bu durum kombinin işlevini yerine getirememesi de son derece önemli etkenlerden biridir. Kombi Temizleme sırasında peteklerinde kontrol edilmesi gerekmektedir. Gerekli durumlarda Petek temizliğinin yapılması çok büyük önem arz etmektedir.


Kombi temizleme nasıl cihazın ömrü ile alakalı ise petek temizleme aynı derece de önemlidir. Peteklerde oluşan tortu, balçık, kireçlenme gibi etkenler kombi kış ayarında çalıştığı zaman devir daim pompası sayesinde kombinin içerisinden geçmektedir. Bu durum cihazın devirdaim pompası, üç yollu, sensörler, ana ve plaka eşansör, 3 bar ve bar saati aralanması neden olabilmektedir. Bu arızalar ciddi maliyet gerektiren tamir işlemleridir.


Kombi arızaları ve kombi tamircisi olarak konusunda deneyimli olan ve bakım sırasında karşılaşılabilecek olası doğalgaz arızaları fark edebilecek bir firmammız kombi bakımı açısından son derece önemlidir. Kombi temizleme hizmeti de veren firmamız sizlere bu süreçte aradığınız en iyi desteği sağlayabilir. Firma çalışanlarımız tüm kombi markalarının temizleme ve bakım işlemlerini en iyi şekilde yerine getirmektedir. Profesyonel olarak verdiğimiz bu kombi temizliği, doğalgaz arızaları, doğalgaz tamiri ve petek temizleme sayesinde cihazlarınızın ömrünü uzatacak çalışmalar yapıyoruz.


Kombi Bakımı Kaç Yılda Bir Yapılır?


Kombi kullanıcıların kombi konusunda en sıklıkla soruduğu kombi bakımı kaç yılda bir yapılır sorusun cevabı yukarıda da belirttiğimiz gibi kombi üretici firmalar, kombi hizmeti veren servisler ve uzmanlar tarafından her yıl 1 defa yapılması önermektedir. Zamanın yapılan kombi temizleme işlemini neden yapılması gerektiği ve kombi bakının yapımazsa ne olabileceğini yazımızın içeriğinde anlattık.


Genellikle insanların ben uzun yıllar kombime bakım yaptırmadım bir şey olmadı ya da bi sorun olmadı gibi cümleler çok fazla duyulabilmektedir. Bu nokta da temizliği yapılmayan kombiler temizliği yapılan kombilere oranla daha fazla doğalgaz tüketmektedir. Ayrıca kombi temizleme ücretleri çok ciddi miktarlar değildir. Kombi temizleme işlemi yapılmayan bir kombi doğalgaz arızaların ciddi maliyet çıkarabilmektedir. Kombi Tamircisi olarak kombi temizliği sırasında bu ciddi maliyet gerektiren arızaların önüne geçilebilmektedir.


Kombi bakım servisi olarak kombi bakımı ne zaman yapılır? Sorusuna cevaben ise kombiye en sık ihtiyacımız olan kış aylarına girmeden yapılması önermekteyiz. Kombiye en çok ihtiyacımız olduğu zamanlarda oluşacak bir doğalgaz arızaları hayatımızı sekteye uğratabilmektedir.

göktürk kombi servisi
göktürk kombi servisi


Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?


Kombi bakımı nasıl yapılır? ya da Kombi bakımında neler yapılır? Sorusu kombi kullanıcıların en fazla merak ettiği konuların başında gelmektedir. Kombi bakım Servisi olarak kombi temizleme işlemi yapılırken şu detaylara dikkat ediyoruz:


• Kombi bakımına başlamadan öncesinde mutlaka kombinin sıcak su hattı ve kalorifer yanma hattının durumları mutlaka kontrol ediliyor.
• Daha sonra kombinin su sızdırmazlık durumuna bakılıyor.
• Bir sonraki aşamada kombi içi açılır ve tozlanma kontrol edilir.
• Bu arada ateşleme elektrotu ve yanma iyanizasyonu kontrol edilir ve temizlenir
• Kombi brölür kontrol ve temizliği
• Kombi ana eşanjör temizliği
• Eğer tozlanma fazla ise kombinin iç kısmında ki tozlar alınıyor.
• Sonrasında elektrik bantlarının kontrolleri yapılır.
• Kombi baca fanları kontrol edilerek temizlenir ve mevcut suyun boşaltımı yapılır.
• Genleşme tankı ve havasının ölçümü yapılır.
• Petek dönüş hattında ki kombi petek filtre temizliği yapılır.
• Gerekli durumlarda kombi bakımı ve petek temizleme ikisi bir arada yapılması önermekteyiz.


Bunların yanında yanma haznesi temizlenir. Gaz ayar kontrollerinin yapılması sağlanır. Cihaz hermetik ise mutlaka fan kısmının sökülerek temizlenmesi gerekir. Sonra ise yeniden yerine montesi yapılır. Yoğuşmalı kombi bakımlarını ve Bacalı kombi bakımlarında Kombi temizlik ve bakımı konusunda profesyonel bir hizmet almak isterseniz Kombi bakım servisimiz 7/24 arayabilirsiniz. Kombi bakım zamanı genelde kış ayına girmeden yapılmalıdır. Aynı zamanda petek temizliği konusunda da titiz davranmanız gerekiyor. Kombi bakım ve petek temizleme işlemlerinde her zaman profesyonel destek veriyoruz.

Yorumlar: 19

  1. […] büyük bir önem veriyoruz. Her türden mekânda petek temizleme hizmeti verebilmekteyiz. Detaylı Kombi Bakımı için ilgili makalemizi […]

  2. […] da hizmetlerini de vermekteyiz. Daha detaylı kombi bakımı hakkında bilgi almak için Kombi Bakımı Yazımızı […]

Yorumunuzu ekleyin

Şimdi Ara